Przejdź do głównej zawartości

Podest





Cześć!

Przedstawiam Wam wygodną alternatywę dla rozkładanej sofy. Dla tych, którzy śpią w pokoju dziennym i mają dość niekomfortowych materacy, które są wbudowane w kanapy.

Wiem, że okres przedświąteczny. Wiem, że jakieś ozdoby, dekoracje. Cóż, czas na tego typu teksty nie jest może najlepszy, ale zainspirowała mnie Joanna z bloga My little white home i jej poszukiwania sofy marzeń.

 Swego czasu i ja się naszukałam w sieci. Oj naszukałam. W końcu zdecydowaliśmy się zbudować podest (z chowanym w nim materacem) i dodatkowo umieścić w pokoju sofę do spędzania czasu w dzień. A po wszystkim obiecałam sobie, że napiszę o tym artykuł, aby innym zainteresowanym ułatwić życie.

Realizacja


Projektowanie rozwiązań, poszukiwanie ekipy, kupno materiałów itp. trwało rok. Dlaczego? Dlatego, że żaden stolarz nie chał się podjąć skonstruowania podestu z łóżkiem. Znaleźliśmy spawacza, który miał zrobić konstrukcję metalową, ale doszliśmy do wniosku, że będzie zbyt ciężka i za bardzo obciąży ściany.
Na placu boju został więc M. wraz z zestawem narzędzi z marketu spożywczego. Dał radę!
Na podest wykorzystał:
- kantówki drewniane (7x7),
- płytę OSB 21mm,
- wykładzinę,
- deseczki z otworami wentylacyjnymi (roboty własnej).

Do budowy łóżka:
- kółeczka meblarskie (7 szt. plus 3 małe w ceowniku),
- deski (drewno klejone),
- ceownik metalowy.

Największą trudnością był taki dobór materiałów, łóżka, materaca aby podest był możliwie najniższy. I tak skończył na wysokości 50cm. Mamy więc schodek (na zdjęciach widoczny z boku, po prawej stronie). Zostawiliśmy również 15cm wolnej przestrzeni między materacem a płytą OSB, aby można było wsuwać łóżko z pościelą bez przeszkód. Uważam, że to za dużo i spokojnie starczy 6-8cm. Jeżeli ktoś zechce na dzień chować pościel do jakiejś szafki, to wysokość podestu obniży się znacznie.

Zaprojektowana została również zaślepka, aby w dzień łóżko było całkowicie niewidoczne. Zdecydowaliśmy się na niemontowanie jej, ponieważ częściowo wysunięte łóżko „robi” w dzień również za siedzisko np. dla syna, który uwielbia podest wykorzystywać do zabawy.
Moje wykorzystanie podestu jest widoczne na zdjęciach :)



Podsumowanie:



Materac 140x190cm znajduje się na wysokości 30cm i umieszczony jest na dobranym odpowiednio stelażu drewnianym o wys. 7cm (ponoć najniższy z możliwych). Chyba nie muszę nikogo przekonywać o ile wygodniejsze jest spanie na łóżku (o parametrach indywidualnie dobranych) od spania na rozkładanej kanapie.

Dla nas największą inspiracją do budowy podestu był  ten artykuł. Kontaktowaliśmy się z autorem w celu poznania szczegółów rozwiązań, ale niestety nie odpisał.
Ja uważam, że pomysł genialny, a kręgosłup będzie dożywotnio wdzięczny za indywidualny dobór materaca. U nas pomysł sprawdza się rewelacyjnie. Jeżeli ktoś będzie zainteresowany szczegółami, to proszę pytać. Będę edytować na bieżąco.


Podest wpłynął nie tylko na jakość naszego snu, ale również na nasze decyzje finansowe o czym możesz przeczytać tu

Z komentarzy:

 

1. kantówki, legary, grubość płyty OSB - dobrane z panem w markecie budowlanym na zasadzie "powinno wytrzymać". Wytrzymuje bardzo dużo, można parametry obniżyć

2. IMHO legarów mogłoby być zaledwie 3-4, ale nie jestem mechanikiem wytrzymałości materiałów i żaden ze mnie ekspert, dobierajcie wg własnego uznania,


3. przy kupnie materiałów stolarskich zwracaj uwagę na ich odkształcenia - np. do kantówki przyłóż poziomnicę. W markecie większe jest prawdopodobieństwo kupna "bubla" niż w sklepie stolarskim. Jakość użytych materiałów ma bezpośrednie przełożenie na użytkowanie mebla,


4.  stelaż pod materac - bardzo istotny z uwagi na cyrkulację powietrza, ale nie ma sensu przepłacać,


5. klamki okienne zamykane na klucz - polecam takie, które można zamknąć w pozycji uchylnej (od góry),


6. po 4 latach używania: podest nie odkształcił się, zostało wymienione 1 kółko pod materacem,  nic nie skrzypi, nadaje się do seksu, nie porysowało (czy powyżłabiało) parkietu,


7. wykładzina przytwierdzona takerem i taśmą dwustronnie klejącą,


8. kup wysokiej jakości kółka i zamontuj je idealnie równolegle, nie będą obciążone z boku i dłużej pozostaną w użyciu.







 





 




Tak to wyglądało jeszcze w czasie remontu:


 Z placu budowy:

Najdroższe ze wszystkiego okazało się kupno niewymiarowego kaloryfera i przeniesienie ogrzewania na inną ścianę. Najtrudniejsze zaś takie umocowanie dźwigarów (deseczki przyśrubowane do ściany) aby ułożona na nich płyta OSB dała powierzchnię poziomą. Krzywe ściany blokowe tego nie ułatwiały.









Pozdrawiam serdecznie. Boniek.



Komentarze

  1. Rewelacyjny pomysł. Znajomi mieli łóżko, które można było złożyć na ogromny stół, ale nie wiem jak to działało.
    Fajnie Wam wyszło to łóżko, tylko ile to pracy!!!I trzeba coś tam z Boba Budowniczego kumać:))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj przydałby się taki stół :) nie znam niestety idei, ale jak trafisz w sieci na takie rozwiązanie to proszę podlinkuj.
      My nosimy stół z kuchni jak ma jeść więcej niż 4 os. Wówczas podest robi jako ława, gdzie spokojnie mogą usiąść 3-4 osoby.

      Usuń
  2. Pomysł z podestem fantastyczny! Szacunek za wykonanie samodzielnie takiego przedsięwzięcia. Pogratuluj mężowi:) Planujecie coś jeszcze na podeście, czy to już finalny wygląd?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję bardzo! Plan jest aby umieścić na bocznej ścianie TV, na wykładzinę rzucić miśka i użytkować w stylu leniuchowym :) zresztą już tak użytkujemy tylko z laptopami. Myślę jeszcze o dodaniu jakiegoś tegału, bo miejsca jest na tyle.

      Usuń
  3. pomysł rewelacja i wykonanie super! Zdolny mąż to, skarb w domu:) jakbym miała taką wnękę,to też bym o czymś takim myślała, bo naprawdę bardzo mi się to rozwiązanie podoba:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam to rozwiązanie wszystkim, nawet bez wnęki. Zupełnie inna jakość snu. Podobno przesypiamy 1/3 swojego życia, a gdy remontujemy mieszkanie najwięcej funduszy idzie w łazienkę i kuchnię. Sypialnia, a zwłaszcza łóżko i materac, traktowane jest po macoszemu, z resztek funduszy.

      Usuń
  4. Najnormalniej w świecie zabrakło mi słów. Pomysł, wykonanie, efekt, wszystko super.
    Fajnie, że znów tu jesteś. Zdrowia wszystkim Twoim domownikom życzę.
    I przy okazji, jeśli masz ochotę, zapraszam na noworoczną rozdawajkę.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja też właśnie noszę się z zamiarem wykonania takiego podestu pod łóżko, tylko u mnie na podeście miałby stać stół z czterema krzesłami... Mój mąż to nie bob budowniczy, więc może Wy macie zielone pojęcie jak należałoby ten podest zbudować aby to wszystko utrzymał. Oprzeć mogę go o dwie ściany i planuję sam materac na kółkach, żeby podest nie był taki wysoki. Będę wdzięczna za pomoc :) Z góry serdecznie dziękuję i przyłączam się do pochwalnych pean za wykonanie super projektu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z grubsza widać w poście jak należy zbudować. Mając do dyspozycji dwie ściany nie powinno to sprawiać konstrukcyjnie dużego kłopotu. Jak widać na moich zdjęciach (z remontu) na dwóch przeciwległych ścianach są umocowane kantówki. Grubość kantówki dobrana była wraz ze sprzedawcą w budowlanym na zasadzie "powinno wytrzymac". Na kantówki M. połozył płytę osb (docięta na wymiar w markecie) i przyśrubował ją do nich.

      Usuń
  6. Świetny pomysł! A do pokoju dzieci to już w ogóle. Na podeście biureczko itp. Rewelacja. My rownież mamy salono-sypialnie i odkryliśmy łóżko z materacem, z tym że normalnie jest kanapą z podwójnym materacem a do spania wysuwa się szufladę i materac z tej siedziskowej części rozkłada się. Łóżko szerokie, bez porównania do snu na tzw. wersalce... Jeszcze raz bravo!

    OdpowiedzUsuń
  7. Rewelacja. Super pomysł na wykorzystanie wnęki. Zyskaliście dużą powierzchnię użytkową, świetna sprawa. Bardzo mi się podoba.

    OdpowiedzUsuń
  8. Wspaniałe łóżko(gratulacje za samodzielne wykonanie), mam zamiar zbudować podobne tylko wolnostojące. Mam pytanie skąd wzieliście kółka do rany? Czy łóżko nie "jeździ", że się tak wyrażę?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, kółka do ramy kupiliśmy w markecie budowlanym. Są to zwykłe kółka meblarskie, odpowiednio dobrane (braliśmy pod uwagę głównie średnicę kółek - aby nie zawyżać całości konstrukcji, oraz - co chyba oczywiste - ich max obciążenie). Ważne aby kółka były przymocowane wzajemnie równolegle (idealnie co do milimetra) bo to sprawia, że lepiej wszystko jeździ, kółka nie ścierają się, łóżko wysuwa się gładko i nie zawadza o nic (mimo braku zastosowania prowadnic).
      Samo łóżko po wysunięciu sprawdza się rewelacyjnie nie tylko do spania. Nie ma różnicy czy na kółkach czy na nóżkach. Podczas seksu też nie jeździ, także bez obaw ;)

      Usuń
  9. I o to chodziło, bo łóżko nie tylko do spania służy...
    Ja chciałem wykorzystać takie rolki:link
    Dzięki za pomoc.



    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Takie jak w linku zastosowaliśmy w ceowniku (na środku). O nośności ok 45 kg. Minimalnie trzeba było je spiłować żeby schowały się wewnątrz ceownika.
      4 kółka dookoła ramy są o nośności 70 kg. Specjalne do parkietu.

      Usuń
  10. Genialnie. Zawsze chciałam taki podest.

    OdpowiedzUsuń
  11. jakie kantówki zostały użyte ??

    OdpowiedzUsuń
  12. 7x7 cm. Być może starczyłyby jakieś o mniejszych wymiarach, ale mamy dwójkę dzieci, którym zdarza się po podeście skakać mimo zakazu.

    OdpowiedzUsuń
  13. Myślę o czymś bardzo podobnym tylko troszkę większym i zastanawiam się ile kg nacisku wytrzyma taka konstrukcja i jak by można było ją wzmocnić. Jakieś pomysły?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. może dać dwie płyty OSB?

      Usuń
    2. Płyty osb stosuje się do budowy domów - uważam, że nie ma sensu ich jeszcze wzmacniać. Dwie płyty położone na sobie będą pracować oddzielnie i może być dyskomfort przy chodzeniu po nich. Co chcesz postawić na podeście, że chcesz wzmacniać? A! nośność płyt to jedno, jeszcze weź pod uwagę nośność legarów, śrub mocujących do ścian i samych ścian.

      Usuń
  14. Witam, Ponieważ nosimy się z zamiarem uprodukowania u siebie podobnego podestu, mam kilka pytań natury praktycznej:
    Jak sprawdza się podest z upływem czasu? Nie wygina się?
    Mamy trochę obaw, co do w konsekwencji obniżonego okna. Nie ciągnie dzieci do otwierania i wyglądania?
    Pozdrawiam, Agnieszka

    OdpowiedzUsuń
  15. Aga, ponieważ mieszkamy na 3 piętrze miałam duże obawy w związku z oknami i ich otwieraniem przez dzieci (obecnie w wieku 3 i 6 lat). Tak mnie to stresowało, że na okna przy podeście założyłam klamki na klucz. Polecam takie z możliwością zamknięcia zamka w pozycji uchylonego (od góry) okna. I szczerze - nie wyobrażam sobie inaczej przy 2 dzieci. Podest absolutnie się nie wygina, nie odkształcił się, łóżko nadal się trzyma jak należy. Nawet nie trzeszczy :) Rolki do wysuwania łóżka zaczęły się odkształcać, ale nie przeszkadza to w wysuwaniu łóżka. Natomiast warto poszukać, popytać w sklepach o możliwie jak najwyższej jakości kółeczka. Polecam też nie zostawiać aż tak dużej przestrzeni na kołdrę (u nas 15cm), a jak chcesz znacznie obniżyć podest to przemyśl chowanie pościeli w jakieś skrzyni. Acha, młodszy syn upodobał sobie skakanie z podestu na materac, więc jak masz dzieci to zainwestuj w dobry materac ze szczebelkami.

    OdpowiedzUsuń
  16. Trafiłam na ten blog ze względu na ten wpis. Czemu ostatnio pisałaś tak dawno? Super ciepły blog. Śledziłabym :)

    OdpowiedzUsuń
  17. Dziękuję za miłe słowa. Jakoś nie miałam dalszego pomysłu na rozwój bloga. Jak wyklaruję sobie wizję tego miejsca to wrócę. A jakiego typu posty podobały Ci się najbardziej? PS Robiłam ostatnio dokumentację ścianki wspinaczkowej dla dzieci i myślę, że trzeba ją tu wrzucić, bo może się komuś przydać :)

    OdpowiedzUsuń
  18. Właśnie planuje urządzenie malego mieszkania i takie rozwiązanie to strzał w dziesiątkę bo za chiny nie upchne tego co bym chciała a tak damy radę ☺ jak będę budować to pewnie się zgłosze po rozwianie moich wątpliwości.
    Pozdrawiam Paulina

    OdpowiedzUsuń
  19. hm. Z jakims M. było łatwiej. Ja planuję niespodzinkę dla córki. mam do dyspozycji wszystkiego 4,6 m2 na podest z wysuniętym łózkiem, więc niezbyt dużo. dwa metry długości, inaczej sie nie da :-) 2,3 szerokość podestu wraz z wysunietym materacem. chciałabym na podeście znaleźć miejsce na mikro toaletkę (przedłóżenie biurka, które musi stanąć nad wysuniętym łóżkiem), fotel i ministoliczek (ikea?). Jakoś słabo to widzę, bo musiałaby spać z głową pod biurkiem. A może zrobić takie niby biurko z opuszczanym - składanym blatem? Tylko jak? Pomocy

    OdpowiedzUsuń
  20. Przyznam szczerze, że nie rozumiem. 2,3m szer wraz z wysuniętym łóżkiem? To szer. podestu ma być ok. 1,15-1,30? Łóżko szerokości 90cm i dł. 1,90m będzie w sam raz wchodzić, ale nijak na takiej przestrzeni nie poupychasz tego wszystkiego. Bo rozumiem, że na podeście chcesz zmieścić meble?

    OdpowiedzUsuń
  21. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  22. Dziękuję za ten wpis, jestem pod wrażeniem! Będę chyba robić taki podest, mam mieszkanie olbrzymie - całe 19 m2 (zaznaczam, że mam łazienkę;), a spania na sofie nie wyobrażam sobie.
    Mamy pytanie: ile kg jest w stanie wytrzymać taki podest? Macie doświadczenia (typu dwie osoby skaczą - podest drży albo coś w tym stylu)?
    Czy kółka (przeczytałam w komentarzach, by wybierać najlepsze) nie rysują Wam parkietu?
    Czy wykładzina trzyma się na takerze czy była podklejana?
    Dzięki i gratuluję!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 19 m2 - wyzwanie :) poluje na takie mieszkanko, w celu ulokowania środków finansowych :) odpowiadam: podest wytrzymuje polegiwanie przed TV 4osobowej rodziny (ok. 190kg) i dwójkę skaczących urwisów (łącznie ok. 50kg.). Płyta na podeście jest gruba "z nawiązką" aby uniknąć wyginania się. 4 lata i wszystko w jak największym porządku, nie odkształca się nic a nic.
      Na podeście stała jakiś czas komoda, przy skaczącym dziecku nie ruszała się, nie drżała, ale jakby postawić szklankę z wodą to byłyby delikatne fale :) Kółka nie rysują parkietu, nie zrobiły wyżłobień w nim (codziennie wysuwamy łóżko - już 4 lata).
      Wykładzina takerowana i klejona - metoda prób i błędów.
      Pozdrawiam i życzę powodzenia!

      Usuń
    2. https://drive.google.com/open?id=0Bx7meNvdSxA1enVVNVlnSUlwVjg
      Mam podest! :) Nie mam jeszcze koncepcji, co zrobić na gorze, czy przyczepić wykładzinę, czy rzucić poduszki. Myśle :)

      Usuń
    3. Aniu jestem z Ciebie dumna! Posiłkowaliście się pomocą z zewnątrz czy własnym sumptem? Świetnie wyszedł. Na dodatek jest z klapką! :) Pewnie jest zupełnie niewidoczny po zamknięciu. Też myślę o jakiejś zaślepce, bo już dzieci nie wykorzystują podestu tak jak kiedyś. A! Też na ścianie zawisł tv :)

      Usuń
  23. Ja zaczynam remont - w tym podest tego typu tylko szerszy - za ok 3 tygodnie. Ten wpis na pewno będzie wielką pomocą! Dziękuję! Sam znać jak wyszło ;-)

    OdpowiedzUsuń
  24. Proszę koniecznie podzielić się zdjęciami. Będę aktualizować wpis, zdjęcia mogą być bardzo pomocne dla innych - nadal tego typu "rękodzieła" w sieci to rzadkość. Skoro możemy pomóc innym - zróbmy to :) Jakubie jeśli w ferworze prac będziesz robił fotki to również je podeślij :)

    OdpowiedzUsuń
  25. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  26. pare miesięcy temu wpadłam na taki sam pomysł ale nie wiedziałam jak się za to zabrać, wielkie dzięki za ten post!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, zachęcam zatem do podzielenia się efektami :) Planuję "post po latach" uwagi jak i co "słychać" obecnie w podeście.

      Usuń
  27. Hej. Jakiś czas temu znalazłem ten blog ponieważ szukałem czegoś podobnego i za mam nadzieję miesiąc biorę się za robotę:). Mam jedno pytanie czy łóżko po wysunięciu jest czymś przytrzymane albo ma jakiś ogranicznik żeby nie jeździło po pokoju?? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej, nie mamy żadnego ogranicznika, ani stopera jak w szufladach (np. w komodach). Nie ma takiej potrzeby łóżko jest zbyt ciężkie żeby samo jeździło, a i dzieci nie są w satnie same nim poruszać.

      Usuń
  28. Witam,
    Razem z żoną planujemy zagospodarowanie wnęki o wymiarach szerokość 2300 mm na głębokość 1330 mm.
    Inspiracją jest http://www.designrulz.com/product-design/2012/08/matroshka-furniture-compact-living-furniture-perfect-for-small-spaces/
    Podest o wysokości 600 mm. Zastanawiamy się nad doborem materiałów. Jakieś sugestie ??

    OdpowiedzUsuń
  29. Proszę zwracać uwagę na jakość kantówki. Szczególnie na to czy są odchylenia od ich "płaskości" muszą być jak najbardziej proste. Najlepiej sprawdzać długą poziomicą. Szybciej kupisz dobrą kantówkę w sklepie z art. drewnianymi niż w markecie budowlanym. Samo montowanie nośnych kantówek lepiej przeprowadzić w 3 osoby.

    OdpowiedzUsuń
  30. A! odnośnie inspiracji z linka, to uważam, że technicznie nie jest możliwe wykonania takiego łózka (ze schowkami w postaci skrzyń). To jest miejsce na stelaż (listwy pod materac) i materac. Ten materac z linka ma max 8cm i leży na płaskiej powierzchni jakiejś płyty meblowej, to nie może być wygodne.

    OdpowiedzUsuń
  31. Dzięki, dzięki, dzięki :D Właśnie w celu powiększenia przestrzeni użytkowej niewielkiego pokoju wpadłam na pomysł takowego podestu - no i bingo :D Trafiłam na tego bloga i dzięki Tobie drogi Bonifacy już wiem jak się do tego zabrać :)
    Jestem Zosia samosia, więc będę podest robiła sama. Oczywiście wykonanie niektórych elementów, jak np skrzynia do materaca zlecę w bardzo fajnym zrób to sam ( sporo rzeczy mi tam robili bo i blaty i drzwi do wbudowanej szafy, którą też stawiałam ze znajomymi i jestem super zadowolona ), ale podest będę robiła sama, więc wszystkie rady i fotki po prostu ułatwią mi życie :D.
    Mam nadzieję ze jak już się zabiorę za robotę (pewnie we wrzesniu jak upały zelżeją ) będę mogła liczyć na kilka typów ???
    Pozdrawiam serdecznie i dzięki za świetny artykuł.
    Dagmara

    OdpowiedzUsuń
  32. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  33. Witam, super inspiracja, dzięki za ten post! Właśnie przymierzam się do podobnego, ale problemem była wysokość. Czy możesz mi przybliżyć, na czym oparliście dno łóżka? Bo ja tam na zdjęciach widzę jakby kątowniki metalowe doczepione do drewnianej ramy i pośrodku ceownik. I co dalej? To jest dla mnie problem, czy dno łóżka się tam trzyma (mam takie z ikei z wygiętych listewek x2 na szerokość 140cm). Będę wdzięczna!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeden ceownik na środku, cztery deski dookoła i siedem kółek (cztery na rogach i trzy na środku). Kątownik (łącznik) przykrecony do desek zeby trzymał stelaż. Na to stelaż pod materac (ze sklepu ).

      Usuń
    2. Dziękuję za odpowiedź! Nie mogę uwierzyć, że mi odpowiedziałaś po tak długim czasie od publikacji tego posta <3

      Usuń
  34. Kształt i wygląd łóżka nie ma aż tak dużego znaczenia, najważniejszy jest wygodny materac, który gwarantuje długi i regenerujący sen.
    https://sekretsnu.pl

    OdpowiedzUsuń
  35. Najważniejszy jest materac, ponieważ on zapewnia komfort i odpowiedni wypoczynek. A to jak urządzimy naszą sypialnię, to zależy już tylko od nas. Jak chodzi o materace do spania sklep materace-viscotherapy.pl naprawdę oferuje niezłe. Także, jakby co możecie zapoznać się z ich ofertą.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne na blogu

Moje miejsce pracy

Gdzieś już dawno wspominałam, że pokażę mójt "craft space". Mam nadzieję, że kiedyś zmieni się w craft room, ale póki co mam craftkuchnię. Też dobrze :) Nie narzekam, bo i tak nie szyję wiele. Choć kto wie, czy gdybym nie musiała się zwijać przed każdą kolacją/śniadaniem/obiadem, to nie szyłabym więcej. Kącik w wersji kuchennej prezentuje się tak: Ot normalna kuchnia. Nic szczególnego. Kącik wskazuje strzałka. Podchodząc odsłania się wiecej: 1. Widzimy rozklekotaną półeczkę studencką, której nie miał kto wynieść do piwnicy (kto wie, może dlatego zaczęłam szyć...). Całkiem ostatnio załatałam bidulce dziury niewiadomego pochodzenia i pomalowałam (blat coby wyglądała bardziej nowocześnie).   2. Koszyczek na górze kryje prace -w trakcie-. Pod nim pudło mojej roboty z podwójnym dnem i przegródkami. Nawet jak jest bałagan to szybko mogę coś znaleźć. 3. Gazetowe pudełko górne. Zestaw nici z Lidla jakby stąd był :) Pudełko zagospodarow

Oklejanie pudla.

Jak okleić pudło?  Post dla wytrwałych. Niby nic, a każdy kto chciał zrobić to dokładnie może potwierdzić, że nie takie to proste. Sama gdy chciałam się wziąć za to pierwszy raz naszukałam się tutoriali i wskazówek w necie, ale żadne mnie nie satysfakcjonowały do końca, dlatego postanowiłam zrobić własny kursik. Ponadto oklejone pudła, które znalazłam, nie były wystarczająco precyzyjnie wykonane. Metodą prób i błędów opracowałam własny sposób. Obrazkowy kursik co i jak krok po kroku: Przygotowujemy: -  w miarę sztywne pudło,  - klej polimerowy (np. budowlany, do styropianu), - materiał; należy wcześniej zrobić na nim próbę kleju polimerowego (niektóre sztuczne materiały topią się pod wpływem tego kleju), - taśmę dwustronną, klej introligatorski, zszywacz, taker (opcjonalnie), - nożyczki, linijka, miękki ołówek do zaznaczania, - drewniane deseczki, sztywne tekturki, deszczułki lub tym podobne, - spinacze do bielizny.   Wyprasowany (ważne!) mate